Zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości: sposoby zapobiegania wypadkom
Systemy rusztowań są dziś bezpieczniejsze niż kiedykolwiek. Nasi inżynierowie z Scafom-rux codziennie pracują nad tym, abyś mógł polegać na najwyższych możliwych standardach bezpieczeństwa. Nie ulega jednak wątpliwości, że podczas pracy na wysokości zawsze potrzebna jest odpowiednia dawka ostrożności. Techniczny sprzęt ochronny, taki jak zaawansowane poręcze czy sprzęt ochrony osobistej przed upadkiem z wysokości (ŚOI), pomaga znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych wypadków na rusztowaniach. Ale, jak zawsze, dobre przygotowanie jest i pozostanie nieodzowne. Tutaj możesz przeczytać o środkach, które możesz podjąć, by uniknąć poważnych wypadków na rusztowaniach i przygotować się na sytuację awaryjną.
Sprawdzone sposoby zapobiegania wypadkom: ŚOI
Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, w skrócie ŚOI, zapobiegają wielu poważnym wypadkom. Zwłaszcza w przypadku prac na wysokościach przepisy bezpieczeństwa wymagają, by ŚOI był obowiązkowy od wysokości 2 metrów. Jednak sam ten wymóg nie wystarczy, by całkowicie zapobiec poważnym obrażeniom lub jeszcze gorszym. Dlatego używając środków ochrony indywidualnej, powinieneś wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
1. Wybór bezpiecznego sprzętu ochrony osobistej
To, jak bezpieczny jest dla ciebie sprzęt ochrony osobistej, zaczyna się od jego zakupu. Prawnie wymagana ocena ryzyka powie ci, czy lub jakiego sprzętu ochrony osobistej powinieneś używać. W każdym przypadku upewnij się, że jest on dopuszczony do użytku na rusztowaniach, ma znak CE (Europa) lub jest zgodny z normami OSHA/ANSI (USA), CSA (Kanada) lub AS/NZS (Australia/Nowa Zelandia). Przeczytaj tutaj, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przy wyborze środków ochrony indywidualnej.
2. Właściwe mocowanie ŚOI
Aby ŚOI mogło być naprawdę użyteczne w sytuacji awaryjnej, musi być nie tylko stale sprawdzane, ale też właściwie zamocowane. Informacje o tym, gdzie należy to zrobić, znajdziesz w instrukcji montażu rusztowania lub w instrukcji użytkowania samego sprzętu ochrony osobistej. Jeśli brakuje tych instrukcji, możesz sam wyznaczyć punkty zaczepienia po otrzymaniu profesjonalnego instruktażu, jak to zrobić. W każdym przypadku upewnij się, że punkty kotwiczenia znajdują się na konstrukcji nośnej i co najmniej 1 metr nad powierzchnią, na której stoisz. Pod tobą powinno być wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. W ten sposób unikniesz zderzenia z rusztowaniem lub obiektem budowlanym w razie upadku.
3. Szkolenie w zakresie używania środków ochrony indywidualnej
Używania środków ochrony indywidualnej w praktyce też trzeba się nauczyć. Dlatego ŚOI powinno być używane tylko po odpowiednim przeszkoleniu. Coroczny instruktaż jest wręcz obowiązkowy. Dlatego Scafom-rux oferuje szkolenia z zakresu bezpieczeństwa wysokościowego, na których dowiesz się, jak bezpiecznie używać środków ochrony indywidualnej i urządzeń zabezpieczających na wysokości. Każdy, kto używa ŚOI na rusztowaniu, musi wcześniej otrzymać instruktaż, w którym należy wyjaśnić przynajmniej poniższe punkty:
- jak działają systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości
- na co należy zwrócić uwagę przy zakładaniu ŚOI
- jak wybrać odpowiednie punkty kotwiące
- gdzie dokładnie powinny znajdować się osobiste punkty kotwiące.
Właściwe przygotowanie robi różnicę: plan ratunkowy w nagłych wypadkach
Aby natychmiast wiedzieć, co robić w razie wypadku, trzeba mieć tzw. plan ratunkowy. Opisuje on środki operacyjne służące do ratowania ofiary wypadku i jest indywidualnie dostosowywany do każdego projektu wymagającego pracy na wysokości. Plan ratunkowy wynika z przeprowadzonej wcześniej oceny ryzyka. Zasadniczo plan ratunkowy ma następującą strukturę
- Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa
- Zwrócenie się do poszkodowanego i ewentualne poinstruowanie go, jak ma sobie sam pomóc.
- Zadzwonienie pod numer alarmowy
- Opis, jak wykonać czynności ratunkowe
- Środki pierwszej pomocy
Każda firma sama decyduje, jak szczegółowo wyglądają poszczególne działania i jaki sprzęt ratowniczy i ochronny ma być używany. Więcej informacji na temat planu ratunkowego znajdziesz tutaj.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem zapobiegania wypadkom jest regularne szkolenie w zakresie bezpiecznego zachowania podczas pracy na wysokości i w sytuacjach awaryjnych. Aby dowiedzieć się, co robić, gdy mimo starannych przygotowań dojdzie do wypadku, czekaj na część 2 naszej serii o bezpieczeństwie i ratownictwie wysokościowym.
Skontaktuj się z nami
Silniejsi. Razem.
Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.
Komentarze
Dodaj komentarz