Jak działa cynkowanie elementów rusztowań?
Istnieje wiele sposobów, aby Twoje rusztowanie było szczególnie odporne na korozję. Jednym z najtańszych jest pomalowanie rusztowania. Jeśli jednak chcesz korzystać z rusztowania tak długo, jak to możliwe, bez wysokich kosztów konserwacji, zalecamy systemy rusztowań wykonane ze stali ocynkowanej. Przeczytaj więcej o różnicy między rusztowaniami malowanymi i ocynkowanymi na naszym blogu. Ale co właściwie dzieje się podczas procesu galwanizacji i co sprawia, że ten rodzaj ochrony antykorozyjnej jest tak skuteczny? Dowiedz się tutaj.
Czym jest galwanizacja?
Systemy rusztowań i akcesoria do rusztowań Scafom-rux są wykonane z czarnej stali ocynkowanej ogniowo w naszych własnych fabrykach. Cynkowanie ogniowe oznacza, że stal jest pokryta ochronną warstwą cynku. Dzięki temu stal jest szczególnie odporna na uszkodzenia i wpływy środowiska.
Dzieje się tak, ponieważ cynk zapewnia zarówno barierę materiałową dla stali, jak i aktywną ochronę przed korozją. Cynk działa tutaj jako tak zwana anoda galwaniczna lub protektorowa. Warstwa cynku wiąże się ze stalą, i musi najpierw zostać zniszczona przez korozję, zanim stal może zostać dotknięta utlenieniem. Ten anodowy efekt cynku chroni również nieocynkowane krawędzie cięcia lub uszkodzone obszary przed rdzą i czynnikami atmosferycznymi.
Jak wygląda proces galwanizacji?
For the protective layer of zinc, the scaffolding material has to go through several steps. The process looks like this: We have summarised them briefly for you here:
Krok 1: Stal jest czyszczona
Aby uzyskać wysokiej jakości efekt końcowy, stal musi najpierw zostać dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak brud czy olej. W tym celu zanurza się ją w roztworze korozyjnym, płucze, a następnie wytrawia w kwaśnym roztworze, aby usunąć również zgorzelinę walcowniczą i tlenek żelaza.
Krok 2: Dalsze przygotowanie powierzchni przez topnikowanie
Po ponownym przepłukaniu materiału po wytrawianiu, następuje ostatni etap przygotowania powierzchni: topnikowanie. W tym przypadku topnik, chemiczny środek czyszczący, taki jak chlorek cynkowo-amonowy, jest nakładany na materiał w celu usunięcia wszelkich pozostałych tlenków ze stali. Topnik tworzy również warstwę ochronną, która chroni materiał przed dalszym utlenianiem podczas kontaktu z powietrzem przed cynkowaniem.
Krok 3: Stal jest zanurzana w kąpieli cynkowej
Teraz nadszedł czas na właściwy etap, czyli galwanizację. I tutaj również staje się jasne, dlaczego stal musiała być wcześniej tak dokładnie oczyszczona. Ponieważ cynk nie reaguje ze stalą, na której znajdują się nawet najmniejsze zanieczyszczenia. Podczas cynkowania stal jest zanurzana w kąpieli stopionego cynku. W procesie tym żelazo zawarte w stali reaguje z cynkiem, tworząc szereg metalurgicznie związanych warstw stopu cynku i żelaza, a na koniec zewnętrzną warstwę czystego cynku.
Krok 4: Kontrola końcowa ocynkowanego materiału
Po kontroli wzrokowej i sprawdzeniu grubości warstwy cynku za pomocą magnetycznego miernika grubości, proces cynkowania jest zakończony.
Nie każda galwanizacja jest taka sama. Mogą występować duże różnice w jakości. Wkrótce na naszym blogu dowiesz się, jak je rozpoznać. Bądź na bieżąco!
Skontaktuj się z nami
Silniejsi. Razem.
Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.
Komentarze
Dodaj komentarz