Imponujące projekty renowacyjne i remontowe z wykorzystaniem rusztowań

Imponujące projekty renowacyjne i remontowe z wykorzystaniem rusztowań

Na całym świecie mamy zabytkowe budynki i inne arcydzieła, które muszą zostać odrestaurowane i odnowione z powodu uszkodzeń spowodowanych upływem czasu lub nawet katastrof, takich jak pożary. Niezależnie od tego, czy chodzi o prace konserwatorskie, czy rekonstrukcyjne, od monterów rusztowań zwykle wymaga się najwyższej staranności, aby uniknąć uszkodzenia konstrukcji przez rusztowanie. Poniżej przedstawiamy trzy z największych obecnie projektów w dziedzinie restauracji i renowacji zabytkowych budynków i dzieł sztuki.

Notre-Dame de Paris - rekonstrukcja jednego z najstarszych gotyckich kościołów we Francji

Notre-Dame to katedra archidiecezji paryskiej i bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Francji. Szok był tym większy, że w kwietniu 2019 r. podczas prac remontowych na konstrukcji dachu wybuchł pożar, który zniszczył część katedry.



Notre-Dame po pożarze 15 kwietnia 2019 r. Rusztowanie używane wówczas do prac renowacyjnych zostało mocno zdeformowane przez upał.

 

Zaledwie dwa miesiące po katastrofie francuski parlament podjął decyzję o odbudowie Notre-Dame. Zanim jednak rozpoczęły się prace rekonstrukcyjne ponad 800-letniego budynku kościoła, najpierw trzeba było usunąć rusztowanie, które zostało wzniesione na potrzeby pierwotnych prac renowacyjnych i sięgało do 100 metrów wysokości. Było to niezwykle skomplikowane i trudne przedsięwzięcie, ponieważ 40 000 części rusztowania stopiło się ze sobą podczas pożaru, tworząc 200-tonową, ciężką, niestabilną siatkę wygiętego i splątanego metalu.

Dzięki skrupulatnemu planowaniu procesu demontażu i 6-miesięcznej pracy, uszkodzone rusztowanie zostało całkowicie zdemontowane do końca listopada 2020 r., a właściwe prace rekonstrukcyjne Notre-Dame mogły się rozpocząć.

Ostatnie prace na dachu skupiły się na dekoracjach wzdłuż kalenicy północnej nawy bocznej i wschodniej połowy nawy, górnym rzędzie ołowianych dachówek oraz niektórych elementach instalacji odgromowej. Biorąc pod uwagę konieczność demontażu i ponownego montażu zdobień oraz przeniesienia dachówek, z których każda ważyła 200 kg, do przeniesienia tych obciążeń wykorzystano niezwykle wytrzymałe rusztowanie.

Ponowne otwarcie Notre-Dame planowane jest na koniec 2024 roku. Demontaż 100-metrowego rusztowania, które zostało użyte do rekonstrukcji iglicy i składało się w sumie z 70 000 elementów rusztowania o wadze 600 ton, rozpoczął się już na początku 2024 roku.

 


Zamek Shuri w Japonii - projekt odbudowy spalonego obiektu światowego dziedzictwa

Innym przykładem szeroko zakrojonych prac rekonstrukcyjnych po niszczycielskim pożarze jest zamek Shuri w Japonii. Drewniany zamek Shuri jest jednym z 11 obiektów dziedzictwa kulturowego Japonii i od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Położony na wyspie Okinawa zamek Shuri był siedzibą rodziny królewskiej królestwa Ryukyu, które przetrwało około 450 lat, aż Okinawa została zaanektowana przez Japonię w 1879 roku. W swojej ponad 500-letniej historii drewniany zamek był trzykrotnie niszczony przez pożar, a każda odbudowa trwała ponad 10 lat.

Zamek Shuri spłonął w 2019 roku po raz czwarty w swojej historii. Jego odbudowa ma się zakończyć w 2026 roku.

 

W listopadzie 2019 r. wybuchł kolejny pożar, który całkowicie zniszczył sześć budynków o powierzchni 4 200 metrów kwadratowych. Odbudowa rozpoczęła się w listopadzie 2022 roku i ma zakończyć się do 2026 roku. Zniszczone budynki są w pełni odnawiane przy użyciu drewna, a do prac wykorzystywane są rusztowania systemowe. Rusztowania rurowe i zaciskowe zostały wzniesione w celu ochrony posągów, które przetrwały pożar.

Od początku odbudowy zamku Shuri odwiedzający mogli obserwować prace renowacyjne przez szklane okno i obserwować postępy z zewnątrz. Dowiedz się więcej o projekcie klikając na link.


Baldachim św. Piotra - renowacja największego na świecie dzieła sztuki wykonanego z brązu

Przez 400 lat Baldachim Świętego Piotra stał nad głównym ołtarzem Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie. Przez cały ten czas, pomimo regularnego czyszczenia, gromadził się na nim brud, rdza i pęknięcia. Teraz barokowy baldachim z brązu ma zostać poddany gruntownej renowacji - po raz pierwszy od 250 lat.

Piotra w Watykanie przechodzi obecnie pierwszą pełną renowację od XVIII wieku.

Renowacja Baldachimu św. Piotra rozpoczęła się w lutym 2024 r. i ma potrwać 10 miesięcy. Do Wielkanocy baldachim zostanie całkowicie przykryty metalowym rusztowaniem, aby umożliwić zespołowi od 10 do 12 konserwatorów rozpoczęcie czyszczenia, naprawy i rewitalizacji dzieła sztuki. Samonośne rusztowanie modułowe będzie ściśle przylegać do baldachimu, aby ułatwić proces czyszczenia. Jest to wymagający projekt rusztowania, ponieważ baldachim o wysokości 30 metrów z grubsza odpowiada 10-piętrowemu budynkowi. Dowiedz się więcej o renowacji Baldachimu św. Piotra, klikając na link.

Odnawianie i renowacja zabytkowych budynków to nie tylko trudne zadanie dla konserwatorów, ale także dla monterów rusztowań, którzy budują platformy robocze wymagane do pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, kliknij tutaj, aby przeczytać nasz wpis na blogu.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 8?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.