Drony w rusztowaniach

Drony w rusztowaniach

Bezzałogowe statki powietrzne (UAV) - lepiej znane jako drony - mogą robić znacznie więcej niż tylko latać pilotowane przez pilotów-amatorów dla zabawy. W rzeczywistości te małe, wielozadaniowe urządzenia mają ogromny potencjał. Również dla branży budowlanej i rusztowań. Ich punkt obserwacyjny z powietrza i możliwości gromadzenia danych otwierają nowe możliwości, zwłaszcza w zakresie planowania projektów.

Jak można wykorzystać drony w rusztowaniach?

Zalety dronów są oczywiste - są lekkie, małe i, co najważniejsze, potrafią latać. Te cechy sprawiają, że są one niezwykle elastyczne w zastosowaniu i umożliwiają spojrzenie z zupełnie nowych perspektyw. Drony mogą zapewnić nam zdjęcia, filmy, a nawet transmisje na żywo z obszarów, do których w innym przypadku dostęp byłby trudny lub niemożliwy. Dzięki temu idealnie nadają się do szerokiego zakresu zadań na placu budowy, takich jak pomiary, inspekcje wizualne i skanowanie termiczne.

Drony mają również decydujące zalety w rusztowaniach, zwłaszcza w planowaniu projektów: obrazy z dronów są wykorzystywane do tworzenia modelu 3D budynku, który chcesz rusztować - z dokładnością co do milimetra. Dzięki takiemu modelowi 3D możesz szybko i dokładnie zaplanować rusztowanie. Możesz również łatwo udostępnić go klientowi i współpracownikom. 

 

Jakie są zalety korzystania z drona w rusztowaniach?

Wykorzystanie dronów znacznie przybliża nas do bardziej cyfrowej pracy na rusztowaniach. Ma to wiele zalet w Twojej codziennej pracy:

 

1. Planowanie projektu

Ponieważ drony mogą rejestrować obszary z dokładnością do centymetra, można je bardzo szybko wykorzystać do obliczeń. W ten sposób przejmują proces pomiaru, który w przeciwnym razie musiałby być wykonywany ręcznie. Ze względu na szybkie obliczenia, oferty i zamówienia mogą być tworzone w sposób oszczędzający czas. Może to znacznie skrócić czas trwania projektu. Mapy fizyczne, które oferują pełne pokrycie obszaru w szczegółach, na przykład, mogą również pomóc zmniejszyć liczbę błędów w planowaniu materiałów.

2.Oszczędności w kosztach

Błędy w planowaniu są łatwe do popełnienia, zwłaszcza gdy miejsce realizacji projektu ma w zanadrzu niespodziankę lub dwie. Zbyt duża lub zbyt mała ilość rusztowań jest wysyłana na projekt, co powoduje niepotrzebne koszty transportu i opóźnienia w realizacji projektu. Tutaj z pomocą przychodzą drony. Dają Ci kompletny i dokładny obraz miejsca projektu z wyprzedzeniem, ze wszystkimi jego szczegółami i osobliwościami. Możesz łatwiej uniknąć błędów w planowaniu - i ostatecznie zaoszczędzić pieniądze.

3.Bezpieczeństwo na placu budowy

Drony mogą przejąć proste pomiary i inspekcje, które w przeciwnym razie byłyby wykonywane przez pracowników, np. za pomocą podnośników lub drabin. Od czasu wprowadzenia dronów na place budowy, firmy zgłosiły 55% wzrost standardów bezpieczeństwa bezpośrednio z nimi związanych. Sprawia to, że drony są bezpieczną i wydajną alternatywą dla kontroli przeprowadzanych przez ludzi na placach budowy.

Jakie funkcje powinien posiadać dron?

Będziesz rozpieszczany wyborem, jeśli chodzi o wybór drona. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które możesz kupić lub wypożyczyć. Jeśli chcesz używać tego rusztowania do rusztowań, powinien on mieć kilka ważnych funkcji, aby skutecznie Cię wspierać. Oto cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze drona do użytku w rusztowaniach:

  • Kamera 4K zapewnia precyzyjne i wyraźne obrazy, które są ważne dla dokładności modeli 3D.
  • Różne tryby lotu zapewniają kontrolę nawet przy silnym wietrze, a dron może startować i lądować bez utraty czasu.
  • Pojemna bateria, najlepiej litowo-polimerowa. Jest to ważne, aby bezproblemowo ukończyć proces monitorowania.
  • Stabilizowana kamera, dzięki której nie musisz martwić się o rozmazane filmy lub zdjęcia.
  • Dobry moduł GPS, ponieważ GPS i wysokość lotu są przechowywane w metadanych obrazów, dzięki czemu można na przykład łatwo określić wysokość budynku.

Jeśli twój dron posiada wszystkie te cechy, może osiągnąć prędkość 60 km/h i pozostać w powietrzu przez maksymalnie 25 minut na jednym ładowaniu baterii, to ciągu jednego dnia może zmapować około 40 hektarów - czyli więcej niż 40 boisk piłkarskich!

Drony mogą być nie tylko wydajną pomocą w pracy, ale mogą być również wykorzystane do zaprezentowania Twojego projektu w spektakularny sposób, np. w celach reklamowych. Zobacz przykład na filmie: 

 

O czym należy pamiętać przed użyciem drona

Prawdopodobnie teraz też myślisz o zakupie drona. Jednak na przykład w Europie musisz przestrzegać pewnych zasad przed startem. Oto cztery ważne punkty, które powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności:

  1. Wszystkie drony o masie startowej powyżej 250 g muszą posiadać tabliczkę adresową, aby właściciel mógł zostać szybko zidentyfikowany w przypadku uszkodzenia urządzenia.
  2. Potrzebujesz licencji pilota lub certyfikatu egzaminacyjnego zatwierdzonego przez Federalny Urząd Lotnictwa w Twoim kraju. Licencja jest wtedy ważna w całej Europie.
  3. Należy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych i praw autorskich, w przeciwnym razie mogą zostać nałożone wysokie grzywny.
  4. Dowiedz się z wyprzedzeniem o strefach zakazu lotów, takich jak lotniska, bazy wojskowe i inne obszary chronione.

Drony oferują ogromny potencjał w cyfryzacji braży rusztowań. Przy niewielkim nakładzie czasu zadania i procesy, które normalnie zajęłyby kilka dni lub tygodni, można wykonać w ciągu zaledwie kilku godzin.

Chcesz dowiedzieć się więcej o cyfryzacji rusztowań? Kliknij link, aby przeczytać nasz najnowszy artykuł na blogu na ten temat.

 

Wróć

Komentarze

Dodaj komentarz

Jaka jest suma 4 i 4?

Skontaktuj się z nami

Silniejsi. Razem.

Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.