Cyfrowe planowanie budowy z BIM
Niezależnie od tego, czy chodzi o obliczenia, szkice projektowe, czy też o wzajemną komunikację - stare dobre pióro i papier powoli, ale nieubłaganie odchodzą na zasłużoną emeryturę, również w przypadku rusztowań. Cyfryzacja sprawia, że wiele czynności staje się nie tylko bardziej przejrzystych, ale również szybszych i dokładniejszych. Z nowoczesnym oprogramowaniem i metodami pracy zetknęliśmy się już dawno bezpośrednio na placu budowy. Należy do nich również BIM, skrót od Building Information Modeling. BIM to cyfrowa metoda, która pozwala skrócić drogi komunikacji i zwiększyć pewność planowania. Ale co to dokładnie oznacza i jak można efektywnie wykorzystać BIM w projektach rusztowań?
Czym właściwie jest BIM?
Aby projekt rusztowania zakończył się sukcesem, potrzebny jest nie tylko odpowiedni materiał rusztowaniowy, przemyślane planowanie i dużo know-how, ale także dobra komunikacja i koordynacja pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi w projekt osobami. Architekci, kierownicy projektów czy inżynierowie: każdy z nich ma dla Ciebie, jako montera rusztowań, ważne dane i informacje, których potrzebujesz przy montażu i demontażu rusztowania. Nie inaczej jest z innymi uczestnikami projektu. Trudna do wypełnienia dokumentacja i brakujące informacje są często zaprogramowane.
Aby nie musieć ciągle gonić za potrzebnymi informacjami, wspólna baza danych, do której wszyscy uczestnicy mają dostęp i która jest stale aktualizowana, oszczędza cenny czas, który można przeznaczyć na realizację konkretnego projektu. BIM może zrobić właśnie to - i jeszcze więcej. BIM nie tylko umożliwia efektywną wymianę informacji pomiędzy stronami, ale także upraszcza dalsze etapy planowania projektu. Dzięki cyfrowemu modelowi wyposażonemu w atrybuty obiektu budowlanego można optymalnie zaplanować sekwencje czasowe bez kolizji z innymi branżami. Dzięki cyfrowemu zapisowi wszystkich niezbędnych danych planowanego obiektu budowlanego następuje płynny przepływ informacji pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi stronami, co zapobiega żmudnej wymianie danych, a nawet utracie aktualnych informacji. Pomaga to również po zakończeniu projektu budowlanego, ponieważ dane zorganizowane w BIM mogą być dostępne przez cały okres użytkowania obiektu, np. w przypadku prac remontowych.
W jaki sposób BIM usprawnia pracę z rusztowaniami?
Rusztowania to praca zespołowa - i to nie tylko pomiędzy monterami rusztowań. Również komunikacja z innymi branżami powinna przebiegać możliwie bezproblemowo, aby poszczególne etapy pracy mogły być optymalnie zaplanowane i wykonane. Z pewnością wiesz z własnego doświadczenia, że wymiana informacji z innymi uczestnikami budowy jest z jednej strony bardzo ekscytująca, ale z drugiej strony może być trudna. Czasami brakuje najnowszych informacji na temat projektu, czasami dochodzi do kolizji z pracami innej branży, pomimo najstaranniejszego planowania z wyprzedzeniem. Zwłaszcza w przypadku dużych i złożonych projektów łatwo może dojść do zagubienia rzeczy. Centralny zbiór danych zapewnia zatem zdecydowany wzrost pewności planowania.
Jednocześnie BIM ma decydujące zalety w zakresie przygotowania Państwa pracy. Ponieważ BIM oznacza również, że cały Twój zasób materiałów jest zapisany w formie cyfrowej. Na przykład dzięki znacznikom lub kodom QR na materiałach rusztowaniowych zawsze wiesz, ile danego elementu rusztowania znajduje się w Twoim magazynie, a także co i ile znajduje się na ciężarówce, która właśnie wyjeżdża z Twojego podwórka na plac budowy. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić dużo czasu, ale także zredukować błędy w przygotowaniu prac. Digitalizacja materiału rusztowaniowego zapobiega zapominaniu o poszczególnych elementach podczas załadunku ciężarówki i oszczędza Ci ponownego zamawiania materiału rusztowaniowego.
Oprócz poprawy przygotowania do pracy nie należy lekceważyć zalet tworzenia centralnego modelu 3D za pomocą BIM, nie tylko w przypadku nowego budownictwa, ale również przy renowacji i przebudowie. Model ten reprezentuje budynek przez cały okres jego użytkowania i jest tym samym dostępny również dla przyszłych działań konserwacyjnych lub w przypadku braku modelu staje się cennym źródłem danych dla nadchodzących prac. Szczególnie w przypadku budynków zabytkowych może się zdarzyć, że nie posiadasz planów powykonawczych poszczególnych części budynku, nad którymi będziesz pracował. Dzięki BIM można jednak osiągnąć wysoki stopień pewności planowania. Na przykład kompleksowa renowacja katedry w Ulm w Niemczech, która może poszczycić się największą wieżą kościelną na świecie, została pomyślnie zrealizowana przy użyciu skanowania laserowego 3D i BIM pomimo braku planów powykonawczych. Dzięki temu już na wczesnym etapie można było wykluczyć kolizje wolnostojącego rusztowania z wielowiekową tkanką budowlaną. To tylko jeden z przykładów, który pokazuje, jak BIM może pomóc również Tobie, jako monterowi rusztowań, w osiągnięciu optymalnych wyników pracy.
Ale jak dokładnie przebiega ten proces? Oto krótki przegląd:
- Krok 1: Dane dotyczące planowanego budynku są wczytywane przez klienta lub usługodawcę.
- Krok 2: Tu wkraczasz Ty! Wczytywane są dane materiałowe Twojego rusztowania. Po odpowiednim przeszkoleniu przez dostawcę oprogramowania możesz to zrobić samodzielnie lub zlecić to usługodawcy, np. Twojemu dostawcy rusztowań.
- Krok 3: Model 3D konstrukcji zostaje cyfrowo zmontowany na rusztowaniu i może być teraz edytowany. W ten sposób jasno określane są wymagania dla rusztowania i z góry wyklucza się kolizje z konstrukcją budynku.
- Krok 4: Ty lub Twój usługodawca oddajecie cyfrowo zmontowany budynek w postaci pliku IFC. Teraz dane budynku, wymiary rusztowania, koszty i czas montażu są zapisane w modelu i przejrzyste dla wszystkich zainteresowanych stron.
- Krok 5: Zebrane w ten sposób dane są przydatne nie tylko na placu budowy, ale również z dużym wyprzedzeniem, gdy przygotowujesz ofertę dla klienta. Dane, które można wywołać w modelu, mogą pomóc w dopasowaniu danych o stanach magazynowych, zdolnościach produkcyjnych i innych, a tym samym w sporządzeniu dobrze uzasadnionej oferty.
Wiodąca droga z BIM
Ogólnie rzecz biorąc, praca z BIM umożliwia Tobie i Twojemu zespołowi realizację nawet większych i bardziej złożonych zleceń projektowych. Zwłaszcza one są coraz częściej realizowane metodą BIM ze względu na redukcję błędów podczas planowania. W Europie prym w zakresie BIM wiodą przede wszystkim Wielka Brytania i Skandynawia. W Wielkiej Brytanii BIM jest wręcz obowiązkowy dla każdego projektu publicznego. Ale również w Niemczech od końca 2020 roku stosowanie BIM jest obowiązkowe dla publicznych projektów infrastrukturalnych, a Francja i Włochy chcą pójść w ich ślady. Jednak najdalej w obowiązkowym stosowaniu BIM posunęły się Stany Zjednoczone, a zaraz za nimi Kanada. Więcej o wdrażaniu BIM w poszczególnych krajach można przeczytać tutaj.
Głównym powodem coraz częstszego stosowania BIM na świecie są błędy w komunikacji, które wpływają na zarządzanie czasem i kosztami, dlatego należy ich unikać w przyszłości. Umiejętność pracy z BIM może nie tylko dać Ci dużą przewagę w praktyce, ale także przygotować Cię na przyszłość. Można przewidzieć, że BIM stanie się w przyszłości integralną częścią realizacji projektów.
Zalety BIM dla monterów rusztowań w skrócie:
- Komunikacja bez utraty informacji i lepsza współpraca między uczestnikami projektu
- Centralne zarządzanie danymi, które zwiększa pewność planowania, np. poprzez symulację i wizualizację rusztowania.
- Wczesna analiza błędów dzięki uproszczonemu sterowaniu
- Ulepszone przygotowanie do pracy dzięki w pełni zdigitalizowanemu magazynowi
- Międzynarodowa przewaga konkurencyjna dzięki wyższej efektywności, produktywności i jakości realizacji projektów rusztowaniowych
- Bezpieczeństwo kosztów i harmonogramu
- Dobrze uzasadnione oferty dla klienta
- Mobilny dostęp do wszystkich danych bezpośrednio na placu budowy
Chcesz dowiedzieć się więcej o BIM? Skontaktuj się z naszym zespołem!
Skontaktuj się z nami
Silniejsi. Razem.
Cały zespół Scafom-rux służy pomocą we wszystkich kwestiach. Skontaktuj się z nami, klikając poniższy przycisk i daj nam znać, jak możemy Ci pomóc.
Komentarze
Dodaj komentarz